Eski iptvkanallari.org Yeni Adıyla Yayında

Eski Sitemizde Kullandığınız Kullanıcı Adı ve Şifre İle Sisteme Giriş Yapa Bilirsiniz

Veya Kayıt ol
iptvforumucom
İletişim : admin@iptvforumu.com

DDoS Nedir, Nasıl Engellenir ?

uyunusoglu

☆ Level 400 ☆
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2018
485
3,642
326
Ankara
DDoS (Distrubuted Denial of Service Attack) en yalın tanımıyla, web siteleri, e-posta sistemleri, online ödeme sistemleri gibi sistemlerin karşılayabileceğinin çok üzerinde sahte bir yoğunluk yaratılması ya da hedef sistemin kaynaklarının yüksek oranlarda tüketilmesi ile sitelerin yayınını engellemek ve işlevsiz kılmak için gerçekleştirilen siber saldırılardır.

DDoS saldırılarında temel amaç bilgi sızdırmak ya da kar sağlamak değil, saldırı geçekleştirilen hedef sistemin çalışamaz hale gelmesine neden olmaktır.DDoS saldırıları genel çerçevede “zombi” makineler kullanılarak oluşturulan “botnetler” ile gerçekleştiriliyor.

Zombi; sahibinin haberi olmadan, virüs ya da trojen ile ele geçirilmiş ve çeşitli amaçlar için kullanılan bilgisayar sistemleridir. Zombi bilgisayarların oluşturulmasının temel nedenleri; saldırganların gizlenerek, kendilerini tehlikeye atmadan işlem gerçekleştirmek ve saldırı ağlarını güçlendirmek istemeleridir. Bu sebepler ile zombiler, DDoS saldırıları için önemli bir kaynak oluşturmaktadır.Botnet ise zombiler kullanılarak oluşturulan sanal bilgisayar orduları olarak tanımlanabilir.

Botnet’ler istenmeyen e-posta gönderimi, virüs ve zararlı yazılım yaymak, siber saldırılarda kullanılmak gibi amaçlar için oluşturulmakta ve DDoS saldırılarında ara eleman olarak kullanılmaktadırlar.

Artık günümüzde normalin dışında gerçekleşen her türlü data trafiğini DDoS olarak adlandırabiliriz. Ağır çalışan ya da hiç çalışmayan web siteleri DDoS saldırısının nedeni olabilir. Aşırı network kullanımı ise DDoS saldırılarının en büyük belirtisidir.

Bunların yanı sıra yine aşırı UDP, SYN ve GET/POST Request’ler de genellikle DDoS saldırılarının belirtileri arasında gösterilebilir.

Ne yazık ki, DDoS saldırılarının hedefi olmaktan korunmanın kesin ve kalıcı bir çözüm yolu yoktur. Ancak hedef olma ihtimalini ve saldırı etkilerinin azaltılmasını sağlayabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır.Genel olarak yukarda belirttiğimiz DDoS belirtilerinin, sisteminizde yaşandığını düşünüyorsanız erken önlem almanız en iyi savunma yollarından birisi olduğu için oldukça önemlidir. Ancak bu belirtileri sisteminizde yaşanan anlık ve normal performans artış / azalışlarından ayırmak doğru teknoloji ve uzmanlık gerektirmektedir.İşletmeler açısından ise öncelikle çalışılan network altyapısının iyi tasarlanmış olması ve ilgili personelin sistem ve TCP/IP bilgisinin üst düzey olması korunma önlemlerinin başında gelmektedir.Bunun haricinde gerçekleştirilecek bazı uygulamalar ile DDoS saldırılarından korunmak ya da saldırı etkisini azaltmak mümkündür.

Router Düzeyinde Koruma:

Hedef sistemlere gönderilen paketler ilk olarak router’dan geçer ve diğer sistemlere iletilir. Bu özelliğiyle router’lar saldırı ile ilk karşılaşan sistemlerdir ve router’lar üzerinden alınacak önlemler saldırının ilk andan karşılanması açısından oldukça önemlidir. Router’lar üzerinde gerçekleştirilecek bazı ayarlamalar ve saldırı esnasında gelen paketlere yönelik özellikler belirlenebilir ise oluşturulacak erişim kontrol listesi ile saldırılar engellenebilir ya da etkisi azaltılabilir.Fakat çoğu paylaşımlı serviste, servis sağlayıcı sorumluluğunda olan router’lar üzerinde kullanıcılar tarafından özel ayar yapılmadığını da hatırlatmak isteriz.

Bir diğer uygulama ise güvenlik duvarı düzeyinde alınabilecek önlemlerdir. Bu önlemlerin başında da“rate limiting” özelliğinin kullanılması gelmektedir. Eğer ilgili cihaz bu özelliği destekliyor ise rate limiting ile belirli bir IP adresinden gelecek olan maksimum paket sayısı belirlenerek, maksimum değeri aşan IP’lerin engellenmesi sağlanabilir.
Bireysel kullanıcılar açısından bakıldığında ise;

· Sistem güncellemelerinin zamanında ve eksiksiz yapılması
· Anti virüs programları kullanılması
· Güvenlik duvarının aktif biçimde kullanılması
· Güvenli e-posta trafiği için gereken filtrelerin kullanılması ve spam trafiğin engellenmesi
gibi basit önlemlerin alınmasında yarar vardır. Bu önlemlere rağmen yine de bir sorun yaşanıldığı düşünülüyorsa internet servis sağlayıcısına başvurulması en doğru çözüm olacaktır.
 
Üst