Hoş geldin üye olarak sitemizden yararlana bilirsiniz

Eski Sitemizde Kullandığınız Kullanıcı Adı ve Şifre İle Sisteme Giriş Yapa Bilirsiniz

Veya Kayıt ol
iptvforumucom
İletişim : admin@iptvforumu.com

H265/HEVC Nedir ?- IpTv İçin Ayarı Ve Donma Kopma Sorunu ( Çözüm )

uyunusoglu

☆ Level 400 ☆
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2018
485
3,653
326
Ankara
ISO/IEC MPEG(Moving Picture Experts Group) ve ITU-T VCEG (Video Coding Experst Group)tarafından ortak bir çalışma sonucu oluşturulmuş bir video sıkıştırma standardıdır. H265’i detaylı olarak anlatmaya başlamadan yüzeysel bir tanım yapacak olursak ; H264/avc’ye göre daha fazla sıkıştıran ve daha az bant genişliğiyle bize sunan kodlama teknolojisidir diyebiliriz

H265/HEVC’nin bir önceki standardı olan H264/AVC ilk olarak 2003 yılında yayınlandı. Yayınlandığı zamandan beri dijital video’nun her alanında kullanıldığını görmekteyiz. HD(High Definition)’nin bir çok cihaz ve uygulamada yaygın bir kullanım kazanmasıyla yüksek çözünürlüğün getirdiği daha fazla bant genişliği ve daha fazla depolama alanı ihtiyacı duymaktayız. HD ötesi video çözünürlükleri (2k,4k,8k) bize HD’de duyulan saklama alanı ve bant genişliği ihtiyacını daha fazla hissettireceği görülmektedir.Bugünkü şartlarda cep telefonları ve tabletler 2003 yılında kullandığımız masaüstü bilgisayarlara göre daha hızlı işlem güçlerine sahipler, teknoloji bu noktadayken daha başarılı sıkıştırma teknolojilerinin ortaya çıkması da kaçınılmaz oluyor.

Video sıkıştırma teknolojileri genel olarak aynı yapıya sahiplerdir, Encode (kodlama) ve Decode(çözümleme) olmak üzere iki kısımdır.


Burada kısa bir anlatımdan geçtikten sonra bunun önemi nedir konusuna gelelim, H265/HEVC nin önemi yukarıda anlatıldığı gibi sıkıştırma tekniği, Ip tv için diğer bir önemi ise ve h265 codec'i kullandığınız ilgili ıp tv yazılımınızdan veya televizyon ayarlarınızdan aktif etmediyseniz ıp tv den size gelen yayın bu yeni sıkıştırma teknolojisini kullanmadığından ötürü çoğu zaman aksaklıklara kopmalara, donmalara ve yayında atlamalara sebebiyet verebiliyor bu teknolojiyi aktif edip kullandığımız taktirde uzak sunucudan gelen görüntü sıkıştırılıyor ve daha az bant genişliği kullanılıyor bu sebeple eğer televizyon ayarlarında veya kullandığınız ıp tv yazılımında h265/hevc ayarı var ise mutlaka aktif edin ve size gelen yayının, görüntünün gerek ıp tv gerekse dvb daha kaliteli ve sıkıştırılmış bir şekilde yayının size aktarılmasını sağlayın.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst