Hoş geldin üye olarak sitemizden yararlana bilirsiniz

Eski Sitemizde Kullandığınız Kullanıcı Adı ve Şifre İle Sisteme Giriş Yapa Bilirsiniz

Veya Kayıt ol
iptvforumucom
İletişim : admin@iptvforumu.com

Kodi Nedir? Kodi Nasıl Kurulur? Kodi Tv Eklentileri Nelerdir?

karakalem

Moderatör
Kayıtlı Üye
VIP ÜYE
1 Şubat 2018
265
4,266
163
38
İstanbul
Kodi, başlangıçta “Xbox Media Player” adı altında çıkarılan ve daha sonra 2014’te Kodi olarak yeniden markalaştırılan açık kaynaklı bir medya oynatıcısıdır. Kodi açık kaynaklı olması nedeniyle sürekli geliştirilmektedir. Windows media player gibi local videoları oynatabileceğiniz, internetten canlı akış yapabileceğiniz medya oynatıcısıdır.
Kodi Nedir?

Kodi herkesin birbiriyle fısıltıyla konuştuğu fakat kimsenin açıktan açığa yüksek sesle fazla konuşmadığı bir platform. Hadi şimdi yüzleşelim; Akış halindeki kesintisiz servis, belki de bazı telif hakları yasasının birini ya da diğerini ihlal ederek iyi şeyler izlemek için kullanılmaktadır. Öncelikle kendi ayarlarınızı düzenlemeniz gerekir, biz şimdi size Kodi’yi bilgisayarınıza kolayca yüklemek için yapmanız gereken ayarları göstereceğiz.
Kodi çapraz-platform uyumlu olup ayarlar aşağı yukarı bütün platformlar için aynıdır. Biz şimdi size burada PC için yapılması gereken ayarları anlatacağız.

Kodi Nasıl Kurulur ?

Öncelikle Kodi’yi tıklayarak indirmeniz ve yüklemeniz gerekir. İşlem çok basittir.

Siteye gidin aşağı doğru kayarak (‘’Choose your weapon’’) ‘’Silahını Şeç’’ e gelin ve bir platform seçin. Ordan Release sürümünü seçin, Nightly sürümünden daha stabil çalıştığı için Release’yi seçmenizde fayda var.

Yükleyicide (Full) Tamamı yüklemesini yapmanızı öneririz, böylece hiçbir şeyi kaçırmamış olursunuz. Daha sonra (install )yükle komutunu uygulayın ve yükleme tamamlansın. Bir kez yüklendikten sonra Kodi’yi açın ve (Add-ons) ‘’Eklentiler’’e tıklayın. Eklenti’yi izlemek istediğiniz içeriğe göre seçin (biz videoları öneririz ) daha sonra (Enter add-on browser ) ‘’Eklentiyi tarayıcınıza girin’’e tıklayın. Burada seyretmek için yüzlerce kanal bulacaksınız. Bunlar bölgesel kısıtlamalarla kilitlidir. Bunun için VPN düğmeniz ile geçiş yapın ve eklentinin bağlı olduğu ülkeyi seçin. Genelde Kodi kullanımı VPN ile pratik yapmak için iyi bir yoldur. Kodi içinde de arama yapabilirsiniz, fakat bu biraz daha karışık olup başka bir günün konusudur.

Verilen kategorideki eklentileri bir kez yükledikten sonra (‘’adds-on browser’’) ‘’eklentiyi tarayıcınıza ekleyin’’ butonunun görünmez olduğunu ve yerini daha önce yüklediğiniz (add-ons) eklenti parçalarına bıraktığını fark edeceksiniz. İstediğiniz kategoride daha fazla eklenti almak için yukarıda sağda ‘’Kategoriler ‘’‘in altında bulunan (install from repository ) ‘’Depodan yükle’’yi tıklayın.

Yeni Kodi Deposu Yüklemek

Kodinin depodan eklenti yükletin bölümü kullanılabilir olan tek uygulama değildir. Kodi kullanıcıları tarafından oluşturulmuş pek çok depo alanı vardır ve hepsinin kendine ait eklenti çeşitleri bulunur.

  1. Öncelikle Ayarlardan (Unknown sources) ‘’Bilinmeyen kaynaklar’ı etkinleştirin.
  2. Sırasıyla (Settings-Add-ons-Unknown sources ) Ayarlar-Eklentiler-Bilinmeyen kaynaklar’ı seçin.
  3. (Settings-File Manager-Add-on ) Ayarlar-Dosya Yönetici – Eklentiler ‘i sırayla tıklayın; artık önünüze çıkan ekranda (third-part repository veya repo ) ‘’deponun üçüncü kısmı’na URL yazabilirsiniz. Örneğin: Ares deposu için –URL:’’http//:ares-repo.eu/. yazabilirsiniz.
  4. Bir kez bunu ekledikten sonra menü’den ‘’Eklentiler’’i tıklayın ve (Package İnstaller Box) ‘’Paket Yükleme Kutusu ‘’na gelin. (Install from ZIP ) ‘’Zıp’den Yükle’’ye tıklayarak yüklemek için Ares ‘i seçin.
Şimdi eklentiler deposundan Ares’e erişebilirsiniz. Sadece ana menüye gidin ve ( Install from repository –Ares Project- Video add-on ) ‘’ Depodan yükle –Ares- Video eklentisi ‘’ basamaklarını izlediğinizde, tarayıcınızda kanalınız artık kullanılabilir durumdadır.

Pek çok Kodi deposu içi aynı işlem uygulanır, sadece bu alana girin ve en iyi olanı bulun.

Bir sonraki makale Eklenti yüklemeyi ve güzel bir film ve iptv eklentisinin yüklenimi ile alakalı olacaktır.
 
Üst