Hoş geldin üye olarak sitemizden yararlana bilirsiniz

Eski Sitemizde Kullandığınız Kullanıcı Adı ve Şifre İle Sisteme Giriş Yapa Bilirsiniz

Veya Kayıt ol
iptvforumucom
İletişim : admin@iptvforumu.com

Mozilla, Windows XP’yi kapı dışarı etti!

uyunusoglu

☆ Level 400 ☆
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2018
485
3,653
326
Ankara
VDnnEj.jpg


Windows XP, tartışmasız Microsoft’un en başarılı işletim sistemiydi. Uzun bir süre kullanıcılarını yeni Windows sürümlerine geçirmek için çeşitli yollar deneyen Microsoft’un amacına ulaşması oldukça uzun sürdü. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir habere göre Windows XP için Firefox cephesinden de veda haberi geldi.
Windows XP için Firefox desteği kesildi!
Google Chrome‘un 2016 yılında yayınladığı sürüm 50 ile birlikte Windows XP desteğini bitirmesinin ardından Windows XP kullanıcıları, Firefox’a geçiş yapmaya başlamıştı.

Durumun ardından, işletim sistemine olan desteğini 2017 yılında sonlandıracağını açıklayan Mozilla yetkilileri, desteği uzatma kararı almıştı.

Kullanıcı kitlesinin %8’lik bir kısmının Windows XP kullanıcısı olması nedeniyle desteği uzattığını açıklayan Mozilla, bu oranın 2018 yılında %2 seviyelerine düşmesinin ardından Windows XP’ye olan desteğine son verdiğini açıkladı.
XP için verilen destek resmi olarak geçtiğimiz günlerde yayınlanan Firefox 62sürümü ile bitti. Windows XP kullanıcılarının erişemeyeceği Firefox 62sürümünde 3 adet kritik güvenlik açığı kapatılmıştı.
Mozilla tarafından yapılan açıklamada Windows XP‘nin neredeyse 17 yaşında ve 4 yıldır herhangi bir güncelleme almayan bir işletim sistemi olduğuna vurgu yapılarak, güvenlik kaygısı yaşanmaması açısından işletim sistemlerini güncellemesi gerektiği belirtildi.
Öte yandan Opera, Windows XP kullanıcılarına olan desteğini hala sürdürmekte.
 
Üst