Hoş geldin üye olarak sitemizden yararlana bilirsiniz

Eski Sitemizde Kullandığınız Kullanıcı Adı ve Şifre İle Sisteme Giriş Yapa Bilirsiniz

Veya Kayıt ol
iptvforumucom
İletişim : admin@iptvforumu.com

SEO Terimler Sözlüğü

MertK

☆ Level 900 ☆
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2018
979
7,158
183
SEO Terimleri

Algorithm (Algoritma)
Arama Motoru tarafından örümcekleri vasıtasıyla buldukları web sayfaları sıralamak için kullanılan Matematiksel formüldür.
ALT Tags
Web site içinde mouse ile bir fotoğrafın üzerine geldiğinizde görüntülenen kısa bir açıklama yazısıdır. Image ALT taglar sayfanızın ziyaretçileri için kullanılır. Tüm ALT taglar abahtar kelime yoğunluğuna bağlı olarak arama motorudaki sıranızı yükseltir.
Örn:
< img src = ” silver-porsche.jpg ” width = ” 150 ” height = ” 225 ”
ALT = ” Photo of a Silver Porsche “>
Anchor Text
Anchor text hyperlink içinde görünen, tıklanılabilir yazıdır.
Örn:
< a href:” http :// > Burası Anchor Text < / a>
Apache Web Server
Yaygın olarak kullanılan bir web sunucu
ATW
AllTheWeb arama motorunun kısaltılmışıdır.
Backlinks
Başka bir web sayfasından sizin sayfanıza bağlı linklerdir. Incoming ya da inbound Link olarakta kullanılır. Bazende “IBLs” olarakta kullanılabilir.
Broken Link (Kırık Link)
Kullanıcının tıkladığında bulunamayan bir sayfaya yönlendirdiği linklerdir. Ölü link (dead link) olarakta bilinir.
Cloaking
Kullanıcılar tarafından çekici bir sayfa gibi görünen yüksek rank elde etmek için kullanılan aldatıcı arama motoru hilelerinden biridir.Hiç bir arama motoru bunu sevmez. Google da bunların başında gelir.
Content (içerik)
Web site içinde bulunan bilgidir. (metinler, resimler vs.)
Cookie
Cookie web site kullanıcılarının bilgisayarında depolanan küçük text dosyalarıdır. Kullanıcın sayfayı bir sonraki ziyaretinde tanınması için kullanılır.
Crawler
Arama Motorları tarafından sayfaları taramak için kullanılan bir programdır. Crawler arama motorlarının web sayfalarını bulum indekslemesi için kullanılır. Spider, robot yada bot olarak ta adlandırılırlar.
CSS
Cascading Style Sheet. Biçimlendirilmiş Stil Şablonlar. Web sayfalarınızın görüntüsünü istediğiniz gibi tasarlamanızı sağlar.
Description
Bir web sayfasındaki kısa bir cümle yada paragrafla açıklanan içerikler. Çoğunlukla Anchor textlerde kullanılır.
Description Meta Tag
Bulunan web sayfanın içeriğini açıklar.
Domain
Bir Web sitedeki URL dir.
Doorway Page
Çoğunlukla köprü sayfalar olarak bilinir. Giriş ve çıkış sayfalarını birbirleriyle köprülerler. Seçilen anahtar kelime ile iyi rank elde etmek için ve ziyaretçileri asıl sayfalarına göndermek için kullanılır. İki çeşit köprü sayfalar vardır. Birisi tema üzerine otomatik olarak oluşturulur bir diğeride manuel olarak oluşturulmuş anahtar kelime odaklı içerik sayfalarıdır.Bunlardan ilki bir çeşit spamdır ve çoğu arama motoru tarafından cezalandırılır., ikincisi ise önemli ve çok etkin bir SEO tekniğidir.
Dynamic Content (dynamic pages)

Web sayfaları içinde içerik yönetim sistemi bulunan veritabanından yönetilir. Dinamik sayfalar çoğunlukla URL nin içindeki soru işareti gibi karakterler içerir. Dinamik sayfalardaki URL ler çoğunlukla : .asp, .cgm yada .cgi dir. Google ın da içinde bulunduğu çoğu arama motoru dinamik sayfaları iyi indeksleyemezler.
Flash
Macromedia nın grafik programıdır. Grafikler ilgi çekicidir fakat spider ve robotlar bunları göremezler.İyi görünürler fakat iyi rank sağlayamazlar.
GoogleBot
Google ın kullandığı görevi bulmak ve yeni site indekslemek olan bi web tarayıcısıdır.
Google Toolbar
Google Toolbar Google ın web sitesini ziyaret etmeden arama yapabileceğiniz bir eklentidir.Google Toolbar browser da PageRank değerinide gösterir.
Header Tags
HTML tagları web sayfanın profiline yardımcı olur önemli bilgilere dikkat çekmek için kullanılır. Anahtar kelimeler header taglarının içine yazılabilir.Eğer doğru tasarlanmışsa arama motorlarındaki rankınızı arttırır.
Örn:
< h1 >Bu h1 header tagı< / h1 >
< h2 >Bu h2 header tagı< / h2>
Hidden Text and Hidden Links
Yazı rengini arka plan rengiyle aynı vermektir. Böylece yazı yada link görünmez veya okunması çok zor olur. Hidden text yada hidden links çoğunlukla yapay sayfanın anahtar kelime popülaritesini arttırmak için kullanılan bir aldatmaca yöntemidir.Bu yöntem Google ve diğer arama motorları tarafından onaylanmayan bir yöntemdir ve ceza almanıza maruz kalmanıza neden olabilir.
Hits
Hits terimi çoğunlukla yanlış anlaşılır.Hit bir web siteniz varsa onun ziyaret edilmesi olarak bilinir.Ama bu değildir.Hit web sitenizde her zaman bulunan bir dosyadır.
Home Directory
Sitenizin ana içerik sayfasının bulunduğu yerdeki ana dizindir.
HTML(Hyper Text Markup Language)
Internet üzerinde web sayfası oluşturmak için kullanılan bir betik dilidir.
HTTP(Hyper Text Transfer Protocol)
HTML dosyalarının aktarımı için kullanılır.
Image map
Aynı resimde ayrı hyperlinkleri farklı alanlara yerleştirmek. Resmin farklı alanlarını tıkladığınızda sizi farklı farklı sayfalara götürür.Arama motoru dostu değildir.
Inbound Links
Başka bir web sayfasından sizin sayfanıza bağlı linklerdir. Incoming ya da Backlinks olarakta kullanılır.
Indexing
İndeksleme işlemi. Arama motoru web taraması yaptığında URL leri farklı kriterler kullanarak dercelendirir ve içeriğine ekler.
IP Address
Internet Protocol Address in kısaltmasıdır. Her bilgisayarı internete bağlar ve tekil olarak numaralandırılmıştır.IP adresler statik(asla değişmeyen) yadar dinamik(internete her bağlanışta değişen) olabilir.
Keyword (*** Phrase)
Bir kullanıcının herhangi bir siteyi bulmak için sitenin konusuyla ilgili olarak arama motoruna yazdığı kelime yada kelime gruplarıdır.
Link Farm
Yalnızca Arama Motorlarında rank elde etmeyi amaçlayarak oluşturulmuş bir Web sayfasıdır.tamamen ilişkisiz linklerin bulunduğu bir listeden ibarettir.Bu tip sayfalar çoğu arama motorları tarafından cezalandırılır.
Linking
Bir Web sayfasından başka bir Web sayfasına geçmek için kullanılan URL dir.
Log Files
Web Server ınızda devamlı ve otomatik olarak oluşturulmuş ve güncellenmiş dosyalardır.Log doyalarında URL ler, IP adresleri ziyaret edilmiş sayfalar, Tekil ziyaretçi numaraları, Toplam sayfa görüntüsü, Toplam hit ve daha fazlası vardır.
META Data / META Tag
Meta Data Bir sayfa yada dökümana ait olan bilgidir. Sayfa açıklaması içerebilir. Uygun anahtar kelime listesini yada yazar adı içerebilir.
Örn:
< META NAME = ” TITLE ” CONTENT = ” Burası sayfa başlığı “>
Outbound Links
Web sayfanızdan başka bir web sayfasına olan bağlantıdır. Çoğunlukla diğer sizin sitenizden başka bir sitede bulunur.
Page Title
Sayfa başlığı bir sayfadaki en önemli yerdir.Sayfa başlıkları arama sonuçlarında link olarak görünürler.
PageRank / PR
PageRank Google ın bulucularından Larry Page ve Sergey Brin tarafından geliştirilen bir algoritmadır. Bu algoritma size sıralanmış en iyi web sayfalarını görüntülemek için kullanılır.
Pay-Per-Click
Arama Sonuçlarında ilan veren kişilerin kullanıcıların ilanlarını tıkladığı kadar para ödedikleri sistem.
Robot
Arama motorları tarafından yeni web sayfaları bulmak, sıralamak ve taramak için kullanılan bir programdır. Daha çok bots olarak bilinir.
Robots.txt
Web sitenizin ana dizinine koyulan özel bir text dosyadır. Arama motorları sitenizi gezerken tüm sayfalarınızı tek tek ziyeret edip içeriğini depolar. Eğer sitenizde hazır olmayan sayfalar varsa yada arama motorları tarafından görünmesini istemediğiniz bölümler varsa Robots.txt dosyasına koyabilirsiniz.
Search Engine Friendly(Arama Motoru Dostu)
Aldatıcı yöntemler kullanmadan Arama Motorları ile aynı düşünerek dizayn ve optimize etme işlemi.
Search Enginee Optimization(Arama Motoru Optimizasyonu)
Bir Web sayfasını Arama Motoru sıralamalarında yüksek rank elde etmek için optimize(iyileştirme) etme işlemidir.
Search Engine Results Pages (SERPS-Arama Motoru Sonuç Sayfaları)
spesifik bir arama sorgusu sonucunda geri dönen web sayfa sıralamasıdır. Basit olarak, Arama Motoruna arama sorgunuzu yazıp arama yaptıktan sonra size sunulan arama motoru sonuç sayfasıdır.
Search Query-Search Term
İlginizi çeken konularla ilgili bir web siteyi bulmak için Arama Motoruna yazdığınız anahtar kelime veya anahtar cümledir.
Spam
Diğer sayfalara nazaran daha yüksek rank elde etmek için adaletsiz olarak kullanılan her türlü tekniktir.Genel olarak istenmeyen mail olarak bilinir.Açık olarak spam karalisteye alınmanıza neden olurlar.
URL
URL (Uniform Resource Locator)basit deyimle Web adresidir.
Spider
Daha çok crawler olarak adlandırılan bu programlar arama motorları tarafından oluşturulmuş web üzerinde sayfaları indekslemek için kullanılır. Web sayfalarını ziyaret ederler ve sitelerin içeriklerini toplarlar.
Site Map
site haritası herhangi bir web sitenin içinde kullanıcılara yardımcı olmak için ve arama motorlarının siteyi kolaylıkla taraması için dizayn edilmiş bir sayfadır.Bu sayfada web sitenin içindeki tüm sayfalar görünür ve tüm sayfalara erişilebilir.
Top Ten Ranking
Google da arama sorgusu sonucunda listelenmiş ilk 10 siteyi gösteren bir Web sayfasıdır.
Visitor-User
Sitenizi ziyaret eden kişiler yada kullanıcılar.
 
Üst