Hoş geldin üye olarak sitemizden yararlana bilirsiniz

Eski Sitemizde Kullandığınız Kullanıcı Adı ve Şifre İle Sisteme Giriş Yapa Bilirsiniz

Veya Kayıt ol
iptvforumucom
İletişim : admin@iptvforumu.com

XenForo forum yazılımını daha yakından ve detaylı olarak tanıyalım.

MertK

☆ Level 900 ☆
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2018
979
7,175
183
56c39ba66abdaac0879bf6536e8.png

, tarafından yazılan ve ekibi ( , ) tarafından iyice geliştirildikten sonra 28 Temmuz 2010 yılında ilk önce normal bir forum olarak yayına sunuldu. İnsanlar önce kayıt olup forumu bir hayli test etme şansını yakaladılar. Daha sonra gün geçtikçe XenForo'ya duyulan ilgi şaşırttı. Çünkü XenForo ekibi gerçekten de mükemmel bir forum yazılımı icra etmişti. Bunun öncesini size biraz açacak olursak, ismini verdiğimiz kişiler daha önceden vBulletin Jelsoft isimli firmada çalışıyorlardı. Fakat bu firmadan ayrılmaya karar verdiler ve kendi forum yazılımlarını yaptılar. Son zamanlarda inanılmaz bir XenForo akımı başlamıştır. Özellikle son 1 sene içerisinde XenForo'dan başlayan veya XenForo'ya geçiş yapan siteler ciddi rakamlarda artmıştır.

Peki neden?

Neden desteklediğimizi ve neden önerdiğimizi sizlere açıklayalım. Çünkü XenForo yapısal olarak çok daha önde. Ciddi anlamda farklı oluşunu bizlere yansıtan bir yazılım. Gerek tema yapısı, gerek görünüm, gerek JavaScript ve Ajax teknolojileri bakımından oldukça mükemmel bir forum yazılımı. Performans konusunda fazlalıklardan arındırılmış ve optimize edilmiş Zend kütüphanesiyle, sunucuyu zorlamayan ve sunucu kaynaklarının %50'sini bile anca tüketen bir forum yazılımı. Zira yapılan testler sonucu da bunu görmeniz mümkün.

Üstelik birçok forum yazılımında bulamadığınız, bulsanız bile haddinden fazla eklentiler kullanarak gerçekleştirdiğiniz şeyleri, XenForo ile uğraşmadan halletmiş oluyorsunuz. Çünkü XenForo'da zaten çoğu hazır bir şekilde geliyor. Her şeyden daha da önemlisi, XenForo sosyal bir site halinde önünüze geliyor ve lisans fiyatı gayet ucuz bir rakam. En azından diğer forum yazılımlarına göre ideal bir rakamı var ve size kazandırdığı şeyleri çok. Mesela forumda bir üye, mesajınıza alıntı yaptığı zaman sistem size özel bir şekilde haber (bildirim) verir. Yine yazdığınız veya açtığınız bir konuya yeni bir yanıt yazıldığı zaman sistem size yine bildirim gönderir. Mesajlarınız beğenildiği zaman bildirim alırsınız. Profiller çok sade ve kullanışlıdır. Günümüz sosyal paylaşım siteleri gibi, profilinizde durum güncellemeleri yapabilir ve insanlar o durum güncellemesine yorum yapabilir, beğenebilirler. Sonrasında size yine bildirim uyarısı gelir. "... mesajınızı beğendi, yorum yazdı." şeklinde.

Aşağıda bazı bilgiler verelim:
 • XenForo'da SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ücretsiz.
 • XenForo micro data verisi içeriyor ve sitenizin kalitesi artıyor.
 • XenForo'da birçok özellik aynen kendi içinde hazır gelmektedir.
 • XenForo FTP dosya düzeni baştan sona kadar çok temiz ve düzenli.
 • XenForo ZEND Framework kütüphanesine sahip bir forum yazılımıdır.
 • XenForo'nun arama motoru çok güzel ve stabil bir şekilde çalışmaktadır.
 • XenForo'da CSS düzeneği sadece 2 dosya fonksiyonu ile gerçekleşmektedir.
 • XenForo MVC (Model – View-Controller) sistemiyle stabil çalışan bir forum yazılımıdır.
 • XenForo'da optimize kavramı çok fazla masraflı değil ve emek harcatmayan bir forum yazılımıdır.
 • XenForo sunucu kaynaklarının yarısını bile tüketmemektedir. CPU ve Load sorunu yaşatmamaktadır.
 • XenForo'da 1.3'te gelen proxy özelliği sayesinde tüm dış resim ve linkler cache edilmekte, performans için katkı sağlamaktadır.
XenForo'da üyelere keyif veren özellikler:
 • Birisi mesajınızı beğendiğinde bildirim geliyor.
 • Birisi profilinize yazdığında özel bildirim geliyor.
 • Birisi mesajınıza alıntı yaptığında bildirim geliyor.
 • Birisi konunuza cevap yazdığında bildirim geliyor.
 • Birisi profilinizde de @nick özelliğini kullanabiliyor.
 • Birisi @nickiniz mesaj diye yazdığında bildirim geliyor.
 • Birisi konunuza dosya paylaştığında özel bildirim geliyor.
 • Haber kaynağı sayesinde her şeyi rahatça takip edebiliyorsunuz.
 • Mükemmel lightbox özelliği sayesinde fotoğraflara keyifle bakıyorsunuz.
 • Hantal olmayan editör yapısı sayesinde konuları rahatça gezebiliyorsunuz.
 • Özel mesaj yapısı karşılıklı konuşma olduğu için, rahat rahat sohbet edebilme imkanına sahip oluyorsunuz.


Verimli tema yapısıyla ve performans güzelliğiyle, arama motorlarıyla da çok uyumlu. SEO özelliği tamamen beraberinde gelen bir özellik. Yani ek ücret ödemeden SEO sahibi de olmuş oluyorsunuz. Ancak günümüzde hala alışamayan veya ısınamayan forum sahibi insanlar vardır. Bunun sebebinin de MVC (Model – View-Controller) olduğunu düşünüyoruz. MVC konusuna kısaca değinirsek, genel olarak büyük çaplı projelerde herhangi bir projenin kontrolünü daha da kolaylaştırması açısından, çalışacak kodların sınıflandırılması, performans ve güvenlik açısından çok daha iyi bir yapı oluşturabilmesine MVC denilir. Buna kısaca bir örnek vermek gerekirse eğer, herhangi bir kullanıcı sitenizde bir form doldurdu ve gönderdi. Bu esnada form kayıt edildi ve ekrana "verileriniz kaydedildi." iletisini vermek için ya da "mesajınız gönderildi." şeklinde bir bildirim uyarısı çıkarmak için, MVC sistemi işte burada rolünü oynar. XenForo da böyle bir yapıya sahip olduğu için ki, bizce çok güzel bir sistem, bir adım önde oluyor fakat buna alışkın olmayan ve yabancı kalan forum kullanıcıları alışamıyor veya ısınamıyor. Halbuki çok güzel bir sistem olduğunu düşünüyoruz.

XenForo firması, bu sistemi yakından tanımamız açısından ve daha rahat bir şekilde inceleyebilmemiz için demo fırsatı sunmuştu. Bu demo hala açık ve girip rahatça da test edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, açılan sayfada güvenlik sorusuna yanıt yazıp uygun bir e-mail adresi de yazarak "create demo" yani demo sayfayı aç diyorsunuz. Sonrasını komple görecek ve yakından inceleyebileceksiniz. Hem yönetim paneli hem de siteyi rahatça inceleyebilirsiniz. Mesela temayı test edebilir, değişebilirsiniz. Kategori oluşturabilirsiniz, konu açabilirsiniz yani kısaca FTP dosya işlemleri haricinde, birçok testi gerçekleştirmeniz bu demo fırsatıyla mümkün. Yakından merak edenler için iyi olacaktır. Ayrıca takıldığınız bir kısım olursa eğer, çekinmeden bu konu altında sorabilirsiniz ve isterseniz konuyla ilgili tartışabiliriz.
 
Üst